Polensko » Naučné stezky » Naučná stezka Josefa Klementa

Naučná stezka Josefa Klementa

Listopad 2009
Délka 9 km. Vhodné pro MTB.
Doporučuji jezdit na jaře, nebo na podzim, kdy nejsou některé úseky trasy zarostlé vysokou travou...
Trasa vede po významných památkách Polné a je zaměřená i na poznávání přírody. Podél stezky je rozmístěno několik informačních panelů s přírodní tématikou.

Naučná stezka Josefa Klementa

Profil trati

 

 

Začátek stezky je ve středu Husova náměstí, kde je umístěna i mapa okolí Polné. Na mapě si můžete ještě oživit v paměti kudy trasa vede. Použito je místní zelenobílé značení.
Na náměstí je celá řada významných památek města.
Pro cyklisty doporučuji zásadně absolvovat trasu ve směru v jakém je popisována. V opačném se některé pasáže v postatě nedají jet...

Vyrážíme tedy z náměstí směrem k jeho hornímu konci. Průjezdem se dostáváme ke křižovatce nad Karlovým náměstím (židovským ghettem). Úzkým vjezdem se dostáváme na náměstí. Pod synagogou a rabínským domem je spodní náměstí, tzv. Rabínský plácek. Projíždíme na něj průjezdem v Rabínském domě. Zde je dům Josefa Klementa s pamětní žulovou deskou
Jedeme asi dvacet metrů podél hlavní silnice a hned uhýbáme doprava.
Ulicí projíždíme kolem polenského pivovaru. Prokličkujeme až k polenskému zámku. Zde doporučuji návštěvu zámeckého nádvoří a hradního parkánu. Můžete využít pohosinnosti Zámecké restaurace.
Jižní bránou opouštíme areál zámku a stezka nás vytáhne do pěkného stoupáčku až ke kostelíku svaté Kateřiny.
To je druhá nejstarší památka v Polné hned po zámku, který jsme navštívili předtím.
V kostelíku jsou kresby z počátku 15-tého století. Mimo jiné i celkový pohled na Polnou a hrad. Kostelík má naprosto neopakovatelnou atmosféru...
Pod kostelíkem pokračuje stezka lesem po úzké pěšině. Blížíme se k důležitému místu trasy...

Po příjezdu mezi dvě oplocenky se naučná stezka rozděluje!!!

Můžete pokračovat po známém zelenobílém značení a vydat se směrem doprava dolů k rybníku Peklo, nebo se vydat po objížďce, kde navštívíte symbolický hrob Anežky Hrůzové a najedete si o cca 1,5 kilometru více.
Tato objížďka je značena jako zajímavé místo mimo stezku a nakonec Vás navede zpět na naučnou stezku, ale již na druhém břehu rybníka. Od rozdělení stezky jste v tomto okamžiku vzdáleni necelých 400 metrů.
Po napojení na naučnou stezku se svezeme po pěkné hlaďoučké svážnici - jedeme podél rybníka Peklo. U rozcestníku "Pod Homolí" se stezka stáčí doprava a po mostku přejedeme mezi Novým rybníkem a rybníkem Peklo.
Druhý zmiňovaný objíždíme po břehu směrem k hrázi. Pěšina je oblíbeným místem vycházek, takže BACHA na chodce.

Přijíždíme k hlavní silnici a svezeme se po ní jenom malý kousíček (asi 150 metrů). Uhýbáme před hrází směrem doleva. Projíždíme kolem čerstvě otevřené palírny, nenecháme se zlákat k ochutnávce - čeká nás Kleštěr...
Za palírnou je asfaltová odbočka doprava a za ní cca 50 metrů se stáčí stezka mezi domy. Po uzounké pešince se dostáváme ke zmiňovanému Kleštěru. Je to úvoz hluboký asi 5 metrů a stezka se šplhá od jeho ústí do kopce k informační tabuli. Pozůstatek staré zemské cesty je evropským unikátem.
Přejedeme kousek louky a podél lesa nad říčkou Šlapankou jedeme po kostrbaté travnaté pěšině k židovskému hřbitovu. Ten je poslední zastávkou na naučné stezce Josefa Klementa. Hřbitov je zamčený, klíč si lze vypůjčit v domě čp. 387 (po levé straně ulice Pod Kalvárií).
Od hřbitova nás již stezka vede kolem Kalvárie a polenského fotbalového stadionu zpět do centra.

Diskuse pro článek Naučná stezka Josefa Klementa:

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile02.gif./] [.smile05.gif./] [.smile07.gif./] [.smile03.gif./] [.smile01.gif./] [.smile04.gif./] [.smile09.gif./] [.smile08.gif./] [.smile06.gif./] [.smile10.gif./]
Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?